Perde ve Pile Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Perde seçimi ve doğru pile ölçüsü belirleme konularında size rehberlik ediyoruz! İster evinizin dekorunu tamamlamak için yeni perdeler arıyor olun, ister perde dikimine merak salmış olun, doğru ölçüleri bilmek önemlidir. Perde ve pile ölçüsünün nasıl hesaplandığını öğrenmek için sizin için hazırladığımız bilgilere göz atın.

Perde Genişlik Ölçümü

Perde ölçüsünü doğru bir şekilde alabilmemiz için öncelikle istediğimiz perde türünü ve detaylarını tam olarak belirlememiz gerekmektedir.

Perdenin duvardan duvara uzanmasını istediğimiz durumlarda, doğru ölçü almak için bir mezura veya şerit metre kullanarak duvarın tamamını ölçmemiz gerekmektedir. Bu, perdenin tam olarak istediğimiz şekilde ve boyutta olmasını sağlayacak ve mekâna mükemmel bir uyum sağlayacaktır.

Eğer perdeyi pencere çerçevesine göre tasarlamak istiyorsak, öncelikle çerçevenin dışında ne kadar bir pay bırakmak istediğimizi belirlememiz gerekmektedir. Bu durumda, bir mezura veya şerit metre kullanarak çerçevenin kenarlarından ölçü alıyoruz. Böylece perdenin penceremize tam olarak yerleşmesini sağlayacak ve istediğimiz ölçülere uygun olmasını garanti edeceğiz.

Ardından çerçevenin ölçülerini alarak doğru sonuca ulaşıyoruz. Bu adımda, hassas bir şekilde çerçeve genişliğini ölçerek doğru değerleri elde ediyoruz.

Perde Yükseklik Ölçümü

Perdenin boy ölçüsünü belirlerken istediğimiz yere göre hareket ediyoruz. Örneğin, perdeyi petek üstüne yerleştirmek istiyorsak, bir metre yardımıyla kornişten peteğin üstüne gelecek şekilde ölçüm yapıyoruz. Bu ölçüm bize perdenin tam olarak istediğimiz konumda yer almasını sağlayacak ve istediğimiz görünümü elde etmemize yardımcı olacaktır.

Perdeyi tavan ile zemin arasında tam bir kapsam sağlamak istiyorsak, öncelikle bir metre yardımıyla kornişten zemine kadar ölçüm yapıyoruz. Bu şekilde perdenin istediğimiz yükseklikte ve tam olarak istediğimiz alanda yer almasını sağlayabiliyoruz.

Pile Ölçüsü Hesaplama

Pile ölçüsünü doğru bir şekilde alabilmek için öncelikle yukarıda anlatıldığı gibi perde ölçümünü yapmamız gerekmektedir. Perde ölçüsü alındıktan sonra, perdenin üst kısmından başlayarak pile yapma isteğimize bağlı olarak pile ölçümünü gerçekleştiririz. Pile ölçüsü, perdenin kumaşının düzenli bir şekilde katlanarak oluşturduğu dekoratif görünümü belirler.

Ölçüler alındıktan sonra, ölçüleri toplamak ve istediğimiz pile miktarıyla çarpmak gerekmektedir. Örneğin, çerçeve dışı boşluklar toplamı 40 cm ve çerçeve uzunluğu 150 cm olsun. Bu durumda, toplam ölçü 190 cm olacaktır.

  • Eğer sık pile istiyorsak, toplam ölçüyü 3 ile çarparız. Yani, 190 cm x 3 = 570 cm perde uzunluğuna ihtiyacımız olur.
  • Daha seyrek pileli bir görünüm istiyorsak, toplam ölçüyü 2.5 ile çarpmayı tercih edebiliriz. Öyleyse, 190 cm x 2.5 = 475 cm perde uzunluğu gerekir.
  • Eğer seyrek pileli bir görünüm istiyorsak, toplam ölçüyü 2 ile çarparız. Bu durumda, 190 cm x 2 = 380 cm perde uzunluğuna ihtiyaç duyarız.
Alışveriş Sepeti